ACTA FAC MED NAISS 2023;40(1):54-68

UDC: 616.12‑008.331.1:616.8‑009.836.14-085.214.24
DOI: 10.5937/afmnai40-37183

N-[2-(5-metoksi-1H-indol-3-il)]acetamid može da koriguje arterijsku hipertenziju
kod ljudi koji imaju problema
sa spavanjem

Mikhail A. Osadchuk1, Inna N. Vasilieva1, Ekaterina D. Mironova1, Nikolay P. Korzhenkov1, Maxim V. Trushin2

1Federalna državna autonomna obrazovna institucija visokog obrazovanja I. M. Sečenov, Prvi moskovski državni medicinski univerzitet Ministarstva zdravlja Ruske federacije (Univerzitet Sečenovski), Moskva, Rusija
2Federalni univerzitet Kazan, Kazan, Rusija

Uvod. Poremećaj sna je česta tegoba kod bolesnika koji već duže vreme pate od arterijske hipertenzije. Skriveno i nekontrolisano povećanje krvnog pritiska otežava fiziološke procese, remeti regulaciju bioloških ritmova i povećava rizik od kardiovaskularnih komplikacija, čak i sa arterijskom hipertenzijom kraćeg toka. U isto vreme, hronični poremećaji sna doprinose razvoju hipertenzije, definišući ulogu novog, društveno važnog faktora rizika. Važnu ulogu u patogenezi nesanice igra deficijencija sinteze melatonina, što negativno utiče na kardiovaskularni sistem.
Cilj. Cilj rada bio je ispitivanje karakteristika centralne i vaskulrne hemodinamike kod bolesnika sa prvim stepenom arterijske hipertenzije i procena kliničke efikasnosti antihipertenzivne terapije sa sintetičkim analogom melatonina produženog oslobađanja na početku bolesti.
Metode. Instrumentalni pregled uključio je rađenje elektrokardiograma, ambulantno merenje krvnog pritiska pomoću automatskog tonometra, kao i neinvazivni automatski monitoring krvnog pritiska u trajanju od 24 sata. Ozbiljnost nesanice procenjivana je primenom somnološkog upitnika. Predstavnici prve grupe (n = 34) uzimali su mononoterapiju koja je uključila ACE inhibitor ramipril, dok su ispitanici druge grupe (n = 33) uzimali ACE inhibitor ramipril u kombinaciji sa sintetičkim analogom melatonina.
Rezultati. Rezultati randomizovane otvorene prospektivne studije sa 78 učesnika otkrili su aktivnost renin-angiotenzin-aldosteron sistema, hipersimpatikotoniju u toku noći, kao i desinhronozu usled mogućeg smanjenog lučenja melatonina. Farmakološka antihipertenzivna terapija, uz dodatak analoga melatonina produženog oslobađanja, bila je praćena značajnim poboljšanjem kliničkog stanja pacijenata sa hipertenzijom. Zabeležena je pozitivna dinamika indikatora sistemske hemodinamike i funkcionalnih parametara krutosti arterija.
Zaključak. Rad opisuje moguće benefite melatonina kao dela kombinacione antihipertenzivne terapije kod pacijenata sa hipertenzijom u ranoj fazi i nesanicom. Potvrđeno je dodatno uvođenje melatonina na početku arterijske hipertenzije kao fiziološkog regulatora cirkadijalnog biološkog ritma.

Ključne reči: nesanica, poremećaj spavanja, krvni pritisak, ambulatorno praćenje krvnog pritiska, arterijska hipertenzija, krutost krvnih sudova, melatonin, ramipril